Företag – Ultracom

Ultracom Oy

Företag Kontakt Media

Ultracom Group omfattar Ultracom-Group Oy och Ultracom Oy, som båda är finska privatägda företag.

ULTRACOM OY är utvecklare och leverantör av övervakningslösningar för hundar och fritt gående produktionsdjur i norra Finland, som har arbetat med långsiktigt och innovativt arbete med trådlös dataöverföring sedan 1993. Ultracom Oy grundades för att möta behoven av trådlös dataöverföring och utvidgade snart sin verksamhet till konsumentelektronik. Trådlösa spårningsenheter blev mycket populära bland konsumenterna och den första spårningsenheten baserad på GPS-teknik lanserades 2005.

Idag utvecklar, tillverkar och marknadsför Ultracom Oy mobila och VHF-baserade spårningsenhter för lokalisering av djur. Förutom hundspårningsenheter, inkluderar produktsortimentet även applikationer och spårningsenhter för fritt betande boskap. Ultracom Oy marknadsför och säljer sina produkter i Europa, företaget har ett omfattande återförsäljarnätverk i Finland och Sverige och en egen webbutik för konsumentkunder. Ultracom Oy är en pionjär inom sitt område, har flera registrerade patent och varumärken och kan därmed alltid erbjuda sina kunder de senaste innovationerna och lösningarna.

ULTRACOM GROUP OY är grundat 1994 och specialiserat sig på trådlös dataöverföring, med lång erfarenhet av utveckling av krävande informationssystem och tekniska plattformar. Företagets fokus har varit att utnyttja de senaste innovationerna och teknologierna och bygga applikationsplattformar för ytterligare kommersialisering för företag.

Ultracom Groups huvudkontor, produktutveckling och tillverkning finns i Kempele och koncernens nettoomsättning år 2020 blir cirka 4,9 miljoner euro. Det sysselsätter direkt ett 20-tal experter inom området i Uleåborg.

Ultracom Menestyjät

 

Företag

Växel

+358106664800

Öppet vardagar 07-00-15.00

sales@ultracom.se
Teknisk Support

Kundsupport

+46852509968

Avgiftsfri support för Ultracom kunder
Öppet vardagar 07-00-15.00

support@ultracom.se
Ultracom Store

Ultracom Store kundtjänst

+46852509968

Öppet vardagar 07-00-15.00

store@ultracom.se
Ultracom Service

Service för Ultracom produkter

+46852509968

Öppet vardagar 07-00-15.00

service@ultracom.se
Export Manager

Anssi Louet

+358106664806
anssi.louet@ultracom.se
Sales & Marketing

Kati Heikkinen

+358 45 788 157 64
kati.heikkinen@ultracom.se